צחיח בשוק הנדל"ן ?

האם השוק התייבש או שרק חם לנו כי אוגוסט? קודם כל נברך על פתיחת שנת הלימודים המוצלחת. איזה כיף זה להוריד את הילדודס לבית ספר וללכת לעבודה .
לגבי הכותרת, כנראה שקצת מהכל. חודשים אוגוסט וספטמבר הם בד"כ חודשים שחונים בעלי היקף עסקאות נמוך.
חוץ מזה, שהעובדה ששוק הנדל"ן בכלל, ומשקיעי הנדל"ן בפרט, מהווים את שק החבטות של כבוד שר האוצר שלנו, אינה תורמת להגברת המכירות המעטות שעוד יש. התחושה הכללית בקרב אנשי מקצוע זה שהשוק התייבש.
קשה יותר לבצע עסקאות .רציתי לראות אם זאת רק תחושה או שמה יש דברים בגו.
ניגשתי למאגר הנתונים של מס שבח ובדקתי את היקף השוק בשתי תקופות
מקבילות. הרבעון השני של שנת 2016 אל מול הרבעון השני של שנת 2017. הנתונים היו מפתיעים.
הנתונים מעידים על צניחה בכמות העסקאות (לא במחיר…אבל שוק מתכווץ, מביא בסופו של דבר לירידת מחירים.)
בשכונת אחוזה, רבתי, נעשו ברבעון השני של 2016- 153 עסקאות מכירה (כול לדירות חדשות בתהליך תמ"א) אל מול 97 עסקאות ברבעון המקביל בשנת 2017. ירידה של36% בכמות המכירות. לא גרוע כמו בשכונת ורדיה, אבל אם חנות הייתה מדווחת על ירידה של 36% בכמות הפריטים שנמכרים או במחזור, קרוב לוודאי שהיא הייתה נאלצת לסגור את שעריה.
אז בשכונת ורדיה כאמור, ברבעון השני של 2016 (1.4-31.7) התבצעו 22 עסקאות.
ברבעון המקביל השנה כבר התבצעו רק 10 צניחה של 54% בכמות העסקאות!!! מדאיג בכל קנה מידה.
בכרמל מערבי, החלק העליון, הקרוב למרכז הכרמל (כולל אזור שד' הצבי המבוקש והיוקרתי) ברבעון השני של 2016 נמכרו 32 דירות. בתקופה המקבילה 2017 נמכרו 20 דירות בלבד, ירידה של 38%. אמנם לא רואים ירידה מובהקת במחירים, למעט עסקאות נקודתיות פה ושם, אבל בהחלט רואים קו מדאיג של התייבשות השוק…אחת השכונות הבודדות שבה ראינו עלייה במסר העסקאות, כלומר, נפח שוק גדל, היו שפרינצק ונווה דוד, שכונות מהמעמד סוציו אקונומי נמוך ואשר נמצאות בתהליך התחדשות עירונית וערך הנדל"ן זול עדיין (בין 650,000 ל 850,000 ש"ח בקירוב).

הייתי בקיץ בטיול בעמק החולה. פגשתי מדריך מקסים שטוען שאכן החולה הייתה ביצה ענקית, והחלוצים חירפו נפשם ונתנו את נפשם על מנת לייבש את הביצה. הם עשו זאת בהצלחה רבה. אלא שהיום מבינים שייבוש החולה הנו בעצם אחד מהאסונות האקולוגים הגדולים שקרו לנו בארצנו הקטנטונת. אז לאן תוביל ייבוש ביצת שוק הנדל"ן שמנהל שר האוצר? איש לא יודע. מניח שאת זה אנחנו נגלה רק בעוד מספר שנים. בינתיים , נאחל לכם חג שמח ומאושר, עשיר במוזמנים לשולחן ומטעמים…