לאן אתה רוצה להירשם?
סוכן חכם ניוזלטר

בעיה נפוצה ברכישת דירה והצעה לפתרון

אחד הדברים שכל מתווך חושש ממנו הוא כמות היועצים שמביא זוג צעיר שרוצה לקנות דירה. בחלק גדול מהמקרים, זה ההורים. אחרי ההורים מתייעצים עם עורך הדין, החבר שיודע, הדוד שיש לו כמה דירות וכמובן עם השמאי.

בעיה נפוצה ברכישת דירה

אתם זוג צעיר שמחפש את ה-בית שלכם במשך חודשים (במקרה הטוב) ולרוב במשך תקופה ארוכה יותר. מגיע הרגע ואתם מתבייתים על נכס, מתאהבים בו, הוא עושה לכם צביטה בלב ואתם כבר רואים איך הבית הזה מקבל את הטאצ’ שלכם.

ואז… באים היועצים ומסבירים שיש כאן “בעיה”.

הבעיה יכולה לבוא בדמות: מיקום מרכזי / מיקום מרוחק מתחנת אוטובוס /  רעש מהכביש / הרבה שכנים / הרבה מדרגות / רק חניה אחת / החדר קטן מדי / אין חלון בשרותים ועוד ועוד דברים שאין באף אחד מהם משהו מכריע או מהותי עבורכם. הרי ראיתם עשרות דירות עד שהגעתם לדירה הזאת.

סביר להניח שבדירות האחרות היה חדר גדול / בידוד אקוסטי אבל משהו אחר בדירה הפריע לכם. היועצים הציגו את הבעיה והצעה לפתרון? לא בטוח שתקבלו מהם.

ולפעמים זה רק עניין של מחיר.

זה ברור שיש דירות יותר טובות מדירה בקומה שלישית בלי מעלית… אבל לא באותו מחיר. הרי אתם לא צריכים יועץ כדי לדעת שמעט מדרגות זה עדיף, שכדאי דירה שקטה, עם נוף לים, בלי הרבה שכנים ושלא נזכיר את עניין המרפסת או הגינה הענקית… אבל יש לכם תקציב, כדי שזה יכנס לתקציב אתם צריכים להחליט מהו סדר העדיפויות שלכם.

כאן מגיעים הוויתורים.

מוותרים על הנוף אם השקט חשוב. אם הנוף חשוב לכם אבל אתם עובדים משמרות או עובדים מהבית, גם השקט חשוב ולכן צריך להתפשר על דברים אחרים כמו גישה עם יותר מדרגות. הרי המטריצה של  מחיר / כמות / איכות  רלוונטית בכל מקום. בשביל להגדיל את הכמות, צריך להוריד את האיכות או להגדיל את המחיר. בשביל לשמור על המחיר ולהגדיל את האיכות, צריך להקטין את הכמות.

אין ארוחות חינם. ואם יש, הן כנראה לא טריות.

בל נשכח שתפקידו של היועץ קשה מנשוא. הוא מקבל אחריות לקבוע אם הדירה “טובה או לא” וצריך להוכיח ידע וניסיון, להפגין יכולת לאתר חולשות ופגמים. הוא מרגיש מחוייב למצוא את כל הסדקים הכי קטנים, כי אם משהו יתגלה, אתם תבואו אליו בטענות…הרי הבאתם אותו לעוץ עיצה, אז איך הוא לא שם לב שהדירה נבנתה על בית קברות אינדיאני עתיק ?. 

הבעיה היא לא באמת בעיה, הצד השני, היועצים, רוצים לעזור לכם ולעצמם. אז למה בכל זאת אנחנו קוראים לזה בעיה? כי אם עברתם את כל הדרך, מצאת את הבית שלכם והיועצים מערערים אתכם עלולה להיווצר בעיה.

אז הבנו שזאת בעיה נפוצה ברכישת דירה והצעה לפתרון מוגשת לפינכם

קחו בחשבון מספר דברים:

הראשון, אתם אלו שהולכים לגור שם. לפעמים פער הדורות או פער השקפות החיים יוצרים פער בתפיסה וברצונות.

השני, אתם אוהבים את הדירה (הרי לא הייתם מביאים “יועץ” אם לא הייתם אוהבים או שוקלים לרכוש אותה).

השלישי, ברוב המקרים אתם משלמים על הנכס (בין אם ההורים עוזרים ובין אם לא). אתם אלו שלוקחים משכנתא ומשלמים אותה במשך ה20 או 30 שנים הקרובות. תחשבו מה טוב ומה מתאים לכם.
*אם ההורים קונים לכם את הדירה במלואה ועל חשבונם… אז, בעל המאה הוא בעל הדעה. תגורו איפה שהם יקנו לכם דירה. תגידו יפה תודה ותזמינו אותם בכל החגים לארוחה חגיגית ומלאת הוקרת תודה ?

המלצתנו היא להזמין את היועצים בגישה טיפה שונה, עם הכנה קטנה.
תסבירו שמצאתם דירה שאתם אוהבים ורוצים לקנות.
אתם רוצים לשמוע את חוות דעתם על הדירה, ואם יש משהו קיצוני שלא שמתם לב, תשמחו אם הם יאירו את עינכם. תדגישו שאתם לא מטילים עליהם אחריות כלשהי… אלא רק עצה. לא בטוח שזה יעזור, אבל לפחות אתם תדעו איפה אתם עומדים.

כרמל

הניוזלטר נכתב על ידי כרמל עדה, בעל תואר בסטטיסטיקה מאוניברסיטת חיפה ומתווך מורשה משרד המשפטים משנת 1994. הוא מיועד לגברים ונשים כאחד, ומהווה את דעתו האישית וניסיונו העסקי של כותב המאמר. אין לראות במאמר זה המלצה או הזמנה לפעולה.

אולי יעניין אותך גם:

פרק 6 – שלב מסירת הדירה

מסירת הדירה לשוכר שלב זה הינו פשוט, שגרתי, אך חשוב ביותר.   חשוב לרשום מונים (היום מצלמים…זה פשוט יותר עם הטכנולוגיה, רק לזכור איפה שמרתם…

שכונת שמבור חיפה

ברוכים הבאים לשכונת שמבור שבחיפה, למרות מיקומה המרכזי והעובדה שעובר דרכה ציר מרכזי מאוד ראשי, ציר מוריה, מדובר אולי בשכונה השקטה ביותר בחיפה עם…

לכל הכתבות

כרמל סנטר תיווך ויעוץ נדל"ן

לקבלת תוכן איכותי מעולם הנדל"ן

הרשם חינם לניוזלטר שלנו

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

אנא סמנו שאתם מאשרים לקבל את הניוזלטר לכתובת המייל שסופקה *ניתן להסרה בקלות בכל שלב