לאן אתה רוצה להירשם?
סוכן חכם ניוזלטר

קבלת החלטות רכישת דירה

אני זוכר שבאחד הטיולים שלי לארה”ב, נכנסתי לסופר מרקט בשם גלסונ’ס (Gelson’s). איכשהו נדדו רגלי למקרר הגלידות, השפע היה מהמם והסקרנות גרמה לי לפתוח את המקרר. לא באמת התכוונתי לקנות גלידה, אבל הצבעים והתצוגה סיקרנו אותי.

קבלת החלטות רכישת דירה בעידן המודרני

התחלתי לקרוא את הטעמים, היו שם עשרות רבות של מותגי גלידה. מסודרים לפי נושאים, צבעים וטעמים. איכשהו הירוק מנטה צד את עיניי: מנטה עם שקדים, מנטה עם וניל, מנטה עם בזיליקום, מנטה תפוז, מנטה שוקולד מריר ומנטה שוקולד חלב… ואני עדיין במנטה, הסתכלתי על השפע הזה והבנתי שלפעמים, יותר מדי זה גם לא טוב. מרוב עצים, לא רואים את היער. לפעמים ככה אני מרגיש בתקופה המודרנית. החלטה על טעם הגלידה קשה? איך זה מרגיש כשצריך להתמודד עם קבלת החלטות בשלב רכישת דירה?

הקושי בקבלת החלטה על רכישת דירה

אנשים מחפשים בית למגורים והשפע והאפשרויות מבלבלות אותם לחלוטין. האם לקנות כאן או שם. מחיר למשתכן או דירת יד שניה. פרוייקט כזה או אחר. האם לקחת משכנתא גדולה ככל שניתן תוך השארת ההון שלי אצלי בבנק? או לקחת משכנתא קטנה ככל שניתן. באיזה מסלולים? לאיזה תקופה? כל מי שעבר את הדרך הזאת יסכים איתי. קבלת החלטות בשלב רכישת דירה יכולה להיות קשה! האפשרויות נפרשות אל מול עינייך, ככל שמתרחבת היריעה, ככה אתה רוצה להישאר עוד שנה בשכירות. רוצה לחזור למקום הבטוח, כרגע. הרי מי רוצה לקבל כל כך הרבה החלטות גורליות, שיתוו דרך ל 20-30 שנים הקרובות. מצד שני, כבר רוצים לבנות משהו משלנו. אז מה עושים?

רכישת בית זאת קודם כל החלטה רגשית.

רכישת בית ( דירה / קן, לא משנה איזה ואיפה) זה צעד חכם ונבון אבל רגשי לחלוטין כל כלכלן מתחיל יסביר שהרבה יותר כלכלי לשכור מאשר לקנות. באותה נשימה, כל מי שגר בשכירות ובעלי הדירה העלו לו את השכירות, מכרו את הדירה או סתם התנצלו שהבת סיימה את הלימודים בחו”ל והם צריכים את הדירה, יגיד לך שלביאוס ולמסע הזה אין מחיר כלכלי. מעבר לבעלי דירות שמתעמרים בדיירים שלהם ולא מתקנים דברים שהם באחריות בעל הדירה לתקן. או סתם העובדה שבשכירות לרוב לא תשפרו הרבה את תנאי המחיה “כי זה לא שלכם” ונמאס לכם להשקיע בנכס שגם ככה תעזבו ממש עוד מעט.

לכן המלצתי היא תמיד לרכוש דירה. 

נכס שיתאים לתקציבכם ויענה על הצרכים, לא על הרצונות. לכולנו יש רצונות וחלומות על הנכס המושלם. רובנו לא יכולים לרכוש אותו, לפחות לא באופן מיידי. תקבלו החלטה. תכבו את כל רעשי הרקע שמניעים את הגלגלים שלנו כל הזמן. את רעשי הפחד שצועק לכם שמחר השוק מתחיל לרדת. הפחתת הרעש היא לא תמיד קלה. יחד עם זאת תנו אמון בעצמכם. הקשיבו לתחושות הבטן.

קיבלתם החלטה לרכוש דירה

נסו לא לתת לכל מיני יועצים להוריד לכם את הרוח או להוציא לכם את האויר מהמפרשים. חבר מהעבודה שהחליף 10 דירות אומר שזה הכי כלכלי, הבת שלכם חייבת יציאה למרפסת מהחדר, הבן חייב חדר ארונות, הסבתא בכלל חושבת שחייב מטבח גדול, הסבא לא מבין איך אפשר לגור בדירה בלי מעלית, הבוס מספר על ירידת ערך שתהיה ממש עוד מעט, והשכנה אמרה שהיא קראה בעיתון… הבנתם, נכון? אז, אחרי שהבנתם מה התקציב שלכם ומה הרצונות שלכם צאו לראות נכסים. לבד, רק אתם. השאירו את בני המשפחה וכל היועצים בחוץ. לפחות בביקור הראשון. צאו מנקודת הנחה שהרושם הראשוני תלוי בכם.

והחשוב מכל, להקשיב לבטן. אם הדירה עשתה לכם צביטה בלב, כנראה שזה צריך להיות שלכם.

על יועצים ארחיב במאמר הבא,
ועד אז…
אם אתם שואלים אותי, אני בכלל לא אוהב מנטה. אני אוהב אוהב שוקולד מריר.
כרמל.

הניוזלטר נכתב על ידי כרמל עדה, בעל תואר בסטטיסטיקה מאוניברסיטת חיפה ומתווך מורשה משרד המשפטים משנת 1994. הוא מיועד לגברים ונשים כאחד, ומהווה את דעתו האישית וניסיונו העסקי של כותב המאמר. אין לראות במאמר זה המלצה או הזמנה לפעולה.

אולי יעניין אותך גם:

שכונת שמבור חיפה

ברוכים הבאים לשכונת שמבור שבחיפה, למרות מיקומה המרכזי והעובדה שעובר דרכה ציר מרכזי מאוד ראשי, ציר מוריה, מדובר אולי בשכונה השקטה ביותר בחיפה עם…

איך לבחור דירה נכון

איך בוחרים נכון ? איך אנחנו יודעים מה אנחנו צריכים מול מה אנחנו רוצים.  ממה אפשר להתעלם ועל מה חשוב לא להתפשר ? איך…

תחזית נדל”ן לשנת 2022

ינואר 2022 חלף, והפעם, אתן תחזית קצרה לשנת 2022 על מה הולך לקרות לדעתי בשוק הנדל”ן ולמה.  הקדמה לתחזית רוכשי הדירות מחכים למפולת כבר מספר שנים,…

איך להיות מתווך מצליח?

רבים שואלים אותי מה הן התכונות הנדרשות? איך להיות מתווך מצליח? תשובתי היא תמיד: “כשאהיה מתווך מצליח, אספר לכם”. האמת, שזה בצחוק, כי אני…

לכל הכתבות

כרמל סנטר תיווך ויעוץ נדל"ן

לקבלת תוכן איכותי מעולם הנדל"ן

הרשם חינם לניוזלטר שלנו

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

אנא סמנו שאתם מאשרים לקבל את הניוזלטר לכתובת המייל שסופקה *ניתן להסרה בקלות בכל שלב