עליית מס רכישה

עליית מס רכישה. סימן שאלה גדול האם הכל שחור ולבן כמו בתמונה?

על מי אנחנו עובדים?

קראתי היום שהמחירים מזנקים (זוכרים מי כתב על זה לפני מספר חודשים? אם לא, הקישור כאן) והאוצר שוקל שוב מהלך של עליית מס רכישה. כן כן, את אותו מס רכישה שמשרד האוצר הוריד לפני 8 חודשים.

שימו לב שהכנסות המדינה ממיסים ישירים בלבד (מס רכישה ומס שבח) מגיעים לכמעט 12 מיליארד (נתון לשנת 2019).
זה לפני שקלול מס הכנסה לחברות נדלן ועוד מיסים עקיפים מתחום הנדלן.
אני משער שנדלן על כל ענפי הפעילות שלו מייצר כ 20-25% מהכנסות המדינה ממיסים. חברות קבלניות, מעסיקות קבלני משנה, ריביות לבנקים על משכנתאות…אולי אפילו הייתי זהיר מדי .

אז על מי עובדים ומה הקשר של עליית מס רכישה?

המדינה לא באמת רוצה להוריד את מחירי הדירות או לשחוט את פרת המזומנים הזאת. בטח לא עכשיו כשהגרעון קפץ בעקבות נזקי הקורונה. אז הם שמים פלסטר על רגל שנקטעה, בתקווה שזה יעצור את הדימום. ומה הפלסטר? עליית מס רכישה. מעלים את מס הרכישה בעוד כמה גרושים, במקום לעודד צעדים פוריים אשר יובילו להתייצבות והאטה בשוק הבוער הזה שנקרא נדל"ן.

בדיוק כשם שכששוק המכוניות החשמליות התחיל לפרוח, המדינה קלטה את אובדן המיסים מההקלות שניתנו לרכבים "ירוקים" ומיד ביטלו את ההקלות. הרי מס על הדלקים (מס הבלו) מהווה יותר מ65% ממחיר הדלק. ועל כל רכב שנרכש, המדינה מקבלת 110% מס ממחירו לפני מסיים.
כלומר שכשאתם רוכשים רכב משפחתי ממוצע במחיר של כ 140,000 ש"ח, כ-65,000 ש"ח זה מחיר הרכב, וכ 75,000 ₪ זה מס.
אז אתם באמת חושבים שהם מוכנים לוותר על זה?

כבר דיברנו על פתרונות טובים יותר מעליית מס רכישה במאמרים הקודמים

פתרונות כמו:
מכירת קרקעות לאפשר לבנות לגובה ולייצר יותר יחידות דיור על תאי שטח קטנים יותר (מה לעשות, הדרך היחידה לשמור על יותר שטחים ירוקים היא דרך בניה לגובה).
לייצר דירות להשכרה לטווח ארוך ראיתי כמה פרוייקטים כאלה, שמציעים דירה ל10 שנים בשכר דירה קבוע.

זאת התחלה מעולה, אבל זאת טיפה בים.

צריך לבנות, הרבה, וליצר דירות למגזרים חלשים. למשק עובדי "שכר המינימום".
להחזיר את היכולת לקבל דירה מרשות ממשלתית (כמו שהיה פעם בעמידר, עמיגור ושאר חברות משכנות).
לקבוע קריטריונים ברורים ולייצר. הרי הקרקעות של המדינה. הרשויות והועדות נמצאות בסמכות המדינה… אז למה כל יזם מצליח יכול לשכור את שרותיו של קבלן מפתח והמדינה לא ?

אין דרך אמיתי ל"חנוק" את הביקוש. הרי הקורונה, עצרה את הביקושים לחודשיים או שלושה , מחשש לבאות. אבל כשאנשים התרגלו למצב החדש, הביקושים חזרו, ואפילו בעוצמה חזקה יותר. כמו קפיץ שנמתח ומשתחרר בחוזקה.

אז עכשיו רוצים שוב להעלות את מס הרכישה… מה הצעד הבא?