לאן אתה רוצה להירשם?
סוכן חכם ניוזלטר

מיסים על עסקאות נדל”ן משקיעים או שוקעים

בארצות הברית, אתה יכול לשמוע על משקיעים שיכולים לספר, שתוך 5 שנים הם צברו 60, 70 ואפילו 100 דירות. איך זה מתאפשר? בעיקר כי הממשלה שם מאפשרת את זה בדרך שהיא מטילה מיסים על עסקאות נדל”ן. אל תבינו אותי לא נכון, אני לא טוען שהכל שם ורוד, ממש לא, אבל כנראה יותר קל.

תשלום מס על רווח מעסקת נדל”ן בארה”ב

בארצות הברית הממשלה מאפשרת למשקיע להתגלגל עם הנדל”ן כל עוד הוא ממשיך לסובב את הגלגל. אסביר. אם הוא קונה נכס במחיר X,משפץ, משביח ומרוויח 20% אחרי כמה חודשים. הוא יכול למכור ברווח ולא לשלם מיסים על הרווחים כל עוד הוא רוכש שוב נדל”ן תוך 6 חודשים. אתם הבנתם את זה? כל עוד הוא “מחזיר” את הכסף לתוך שוק הנדל”ן, הממשלה מעודדת אותו לעשות עוד עסקאות ולהרוויח. אם הוא עוצר את ה”עסק”. כלומר מפסיק לרכוש נדל”ן. הוא ישלם מס הכנסה על רווחי העסקה האחרונה. אך מכיוון שכשמרוויחים, בדר”כ רוצים לעשות עוד עסקה, אותו משקיע יוכל לגדול בקצב מהיר, תוך ייצור רווחים נאים, וללא מיסים, מכיוון שהמדינה בעד. בעד שתרכוש, שתשפץ, שתרוויח, כי אז תרכוש רכב חדש יותר, ובית גדול יותר ובגדים ו…בקיצור, תניע את גלגלי הכלכלה.

תשלום מס על רווח מעסקת נדל”ן בישראל

בישראל, לקוח שרוצה לרכוש נכס על מנת להרוויח, מתקשה לעשות זאת. מכיוון שבכניסה (במועד הרכישה) ישלם 8% מס רכישה. במועד המכירה, ישלם 25% מהרווחים מס שבח. כך שאם הדירה היא לא במחיר מבצע של 50%, או דומה… אין ממש אפשרות לרווח.

דוגמה למיסוי על עיסקת נדל”ן

בואו נשחק משחק. דירה ששווה 1,200,000₪ והבעלים שלה לחוץ למכור, הגרושה רודפת אחריו עם מערוך. אז הוא ממהר למכור אותה במחיר הפסד, מיליון ₪ והקונה נהנה מרווח מיידי של כ 200,000₪. על הנייר עסקה נפלאה. בואו נמשיך לנתח. הקונה, שבבעלותו הדירה שהוא גר בה, משלם 80,000 ₪ מס רכישה, ועוד 23,400 ₪ עמלת תיווך כולל מע”מ, ועוד 6,500 ₪ שכ”ט עורך דין כולל אגרות ומע”מ. מגייס 500,000 ₪ מהחסכונות, לוקח משכנתא של חצי מיליון, משקיע כמה אלפים בצבע, קוסמטיקה, מזגן חדש, נתחום את ה”שיפוץ” הקוסמטי ל 30,000 ₪. כולל פיצ’יפקעס מאיקאה. כדי שהדירה תראה גרובית. הוא מוסר את הדירה ה”מחודשת” למתווך המוכשר שלו ומצליח תוך 3 חודשים בלבד למכור אותה ב 1,300,000₪. 300,000₪ יותר מהמחיר שהמוכר הקודם קיבל עליה.

מדובר בתרגיל, אז אני לא נכנס עמוק לתוככי האקסל. למשל, לא חישבתי את אגרת פתיחת תיק. אולי יועץ משכנתאות (הוא מנהל כספים, לא צריך) אולי מעצבת (הוא גם עבד כמעצב חללי עבודה…נוותר גם עליה), לא חישבתי את הארנונה לכמה חודשים וכו… עד כה הדירה עלתה (כולל התוספות) היא עלתה לו 1,140,000 ₪ בערך. והוא מוכר אותה ב 1,300,000₪. אפשר לחגוג… רווח של 160,000₪ בתקופת זמן של 6 חודשים. אבל רגע, בא נעצור ונחשב. מתוך ה 160,000₪ יורדים מיסים בגובה של בערך 40,000₪ .מה שמשאיר 120,000₪ רווח. הוא שילם למתווך רק 20,000₪ כולל מע”מ… (מגיע הנחה, עסקה שניה בחצי שנה). נשארנו עם 100,000₪, פחות עורך דין, ארנונה, נשארנו עם 90,000₪… כלומר, 30 אחוז מהרווח נטו ו 7.8% רווח מהעסקה. ניתן לחשב זאת כ -15% מרווח ההון, אבל זאת דרך מאוד וורודה להסתכל על העולם.

לסיכום

בל נשכח שהמדינה הרוויחה ממיסים כ 120,000₪ ישירות מהקונה/מוכר (אותו אדם). באחוזים, מתוך רווח של 300,000₪, המדינה קיבלה חצי 40% מהרווח… לא רע בשביל שותף סמוי.
מוסר השכל… כדאי להיות בעל מדינה 12 ושתהיה לנו שנה טובה ונפלאה.

הניוזלטר נכתב על ידי כרמל עדה, בעל תואר בסטטיסטיקה מאוניברסיטת חיפה ומתווך מורשה משרד המשפטים משנת 1994. הוא מיועד לגברים ונשים כאחד, ומהווה את דעתו האישית וניסיונו העסקי של כותב המאמר. אין לראות במאמר זה המלצה או הזמנה לפעולה.

אולי יעניין אותך גם:

איך להיות מתווך מצליח?

רבים שואלים אותי מה הן התכונות הנדרשות? איך להיות מתווך מצליח? תשובתי היא תמיד: “כשאהיה מתווך מצליח, אספר לכם”. האמת, שזה בצחוק, כי אני…

עליית מס רכישה

קראתי היום שהמחירים מזנקים (זוכרים מי כתב על זה לפני מספר חודשים? אם לא, הקישור כאן) והאוצר שוקל שוב מהלך של עליית מס רכישה….

חוק האלטרנטיבה

לפני כ-15 שנים, ראיתי לראשונה איך מתבצע מהלך של עליית מחירים בשוק. לקח לי זמן להבין את זה, ולמען האמת אני עד עכשיו לא…

קבלת החלטות רכישת דירה

אני זוכר שבאחד הטיולים שלי לארה”ב, נכנסתי לסופר מרקט בשם גלסונ’ס (Gelson’s). איכשהו נדדו רגלי למקרר הגלידות, השפע היה מהמם והסקרנות גרמה לי לפתוח…

לכל הכתבות